A dugulások oka sok mindentől függhet, például, hogy az adott lefolyó otthonunk melyik helyiségében található, ott milyen tevékenységeket hajtunk végre nap, mint nap, valamint, hogy milyen háztartási eszköz vagy eszközök vannak rácsatlakoztatva, és azoknak mi a rendeltetésszerű használata, és mi ürülhet ott. A dugulások okait ezek mentén lehetséges kategorizálni, megelőzni és elhárítani is. Cikkünkben most végig vesszük részletesen azokat a tényezőket, amelyek elősegítik a dugulást háztartásunkban a duguláselhárítás megelőzése érdekében.
A konyha területén keletkezett dugulások oka a legtöbb esetben a mosogatóból a lefolyóba kerülő szilárd ételmaradékok, nem a legjobb minőséggel rendelkező mosogatószerek, olajok, zsírok, a nem elegendő mennyiségű meleg vízzel történő mosogatás és a rendszeres tisztítás hiánya okozhat problémát. Ebben az esetben most rengetegen azt gondolhatják, hogy igen, néha beleesik valamit, azonban az biztos nem olyan fontos, attól nem dugulhat el a lefolyó. Hát nézzük is meg, hogy mi számít!
A mosogató minden esetben fő szerepet tölt be egy főzés során, legyen az csupán egy kisebb vacsora, vagy egy egész ünnepi ebéd családunk, vendégeink részére. Gondolataink elterelődnek a gyerekeinkre, a munkánkra, vagy az éppen aktuális dolgainkra, nem feltétlen arra koncentrálunk, hogy éppen mi esik bele a mosogatónkba. Majd mindennap, hónapokon, éveken keresztül a mosogató elnyeli, amiket ledugunk a torkán.
Főzés folyamán, az előkészületi időszak alatt a zöldségek, gyümölcsök, húsok tisztítása során beleesett darabok, a leszűrt tésztacsíkok, étkezést követően, a tányéron felejtett étel maradékok, süti darabkák és még sorolhatnánk .. Ezek mind mind sietnek a lefolyó felé, és pillanatok alatt el is tűnnek majd benne. Ha az utolsó pillanatban fel is eszmélünk, csupán már csak szurkolni leszünk képesek, hogy gond nélkül ússzon végig a csövön, hiszen ez a kis darab nem számít. Aztán következik a mosogatás, a konyha elpakolása, amely során a legtöbb esetben folyik az elhasznált olaj a mosogatóba, a maradék húszsír a darabjaival, a véletlen folyamán beleszóródott kenyérdarabkák, a liszt, pici műanyag kanalak, szívószálak … tehát ez mind-mind, eltűnhet a lefolyónkban. Ezt követően is folytatódik a folyamat, mégpedig a mosogatás során. Elég spórolósan elmosogatjuk az összes edényünket, kevés vízzel, hiszen drága a vízszámla, és természetesen mivel a kezünk sem bírja a nagyon meleg vizet, ezért csak langyos vízzel, és rengeteg mosogatószerrel, gondolva, az majd leviszi! Ha pedig készen lettünk, nyugodtan lepihenünk, hiszen mi rendet tettünk és ez csupán egy alkalom volt. Érdekes tény, de a háztartások jelentős hányadával hasonló a helyzet, naponta, hetente, hónapokon keresztül.
Lehetséges, hogy eltűnt a mosogató lefolyócsövén minden, előfordulhat ,hogy holnap is eltűnik, de az összes alkalommal nyomot hagynak a lefolyónkban. Egy rosszabb minőséggel rendelkező mosogatószer, nem hatékony, ha többet használunk belőle, azonban arra tökéletes, hogy a lefolyócső oldalára tapadhasson. Az olaj, a zsír, a zacc és a társaik roppant szoros kapcsolatot ápolnak a csővel. Napról napra vastagodik a lerakódás benne, amelyet a vízkőlerakódás még szintén megtámogat. Abból adódóan, hogy kevés vízzel mosogatunk, és az sem meleg, nincs, ami feloldja és levigye a zsiradékot. Ezért ezzel a módszerrel egészen biztos, hogy lesz majd dugulás a mosogatónk lefolyórendszerében, ha nem azonnal, akkor később.
Megelőzés gyanánt, olyan szűrőt helyezzünk a mosogató lefolyójába, amely a beleesett, nagyobb darabokat képes lehet felfogni, azt pedig utána ki is tudjuk majd dobni. Olajat, zsírt, semmilyen esetben se öntsük a lefolyóba, hiszen a csővezeték falára lerakódik, dugulást eredményezhet. Valamint, a csatornahálózatba áramolva, a szennyvíztisztítók tisztítási technológia hatásfokát csökkenteni fogja.
Továbbá, környezetkárosító hatása is van, ezért sem a kukába, sem a talajra, sem a WC-be nem önthetjük ki. Ebből pedig felmerülhet a kérdés, hogy mégis hová tegyük? Gyűjtsük össze és adjuk le a legközelebb található hulladékudvarban, vagy a szerződött MOL töltőállomások egyikében, vagy szerződött iskolák területén.
Fontos továbbá, hogy minden esetben minőségi mosogatószert vásároljunk és használjunk, amelyből a kevesebb mennyiség is pont annyira hatékony. Meleg víz segítségével mosogassunk, és legalább olyan mennyiséggel, hogy legyen elegendő vízfolyás a lefolyóban. Bizonyára hallhattak már korábban arról is, hogy napjainkban már olyan mosogatószert is gyártanak, amelyek hideg vízzel is pontosan annyira hatékonyak. Ezt mindenki döntse el maga, aztán döntsön.
Megelőzésképpen továbbá rendszeres időközönként, tisztítsuk, fertőtlenítsük a mosogatónkat, lefolyónkat. És ezt hogyan tegyük? Ha lehet, akkor mindenképpen vegyszerek használata nélkül, forró víz segítségével. A hiedelmekkel ellentétben, a csőben nem fog kárt tenni a forró víz. Szükséges lehet megemlítünk még itt, a konyhai segítőtársunkat, a mosogatógépet is. Szükséges elővigyázatosnak lennünk ezzel kapcsolatban is, ugyanis rengeteg jó tulajdonságával párhuzamosan, az is jellemző rá, hogy roppant kevés vízzel mos és gazdaságos. A kevés vízfogyasztást nagy örömmel fogadjuk, ugyanis kényelemmel párhuzamosan, még spórolunk is. Azonban pontosan emiatt is szükséges bizonyos időközönként egy egy forróöblítéses programot elindítani benne, egy kevés evőkanál trisóval, hogy a lefolyócsőből, a szennyeződéseket el tudja távolítani. Ha azonban mégis egy makacs dugulással találjuk szemben magunkat, amelynek talán még az eredetét sem tudjuk megállapítani kamerás csővizsgálat nélkül, akkor bízzuk inkább szakemberre! Kamerás csővizsgálat kivitelezése szakemberek által!
Kedvező duguláselhárítás árak, professzionális berendezések és megfelelő szakértelem, amit garantálhatunk, mint tapasztalt duguláselhárító szakemberek segítsége!